Zegary – prawdziwa historia

zegar_kieszonkowy

Przeszłość zegara jest niesłychanie interesująca. Pierwsze czasomierze jakie pojawiły się  na ziemi powstały gdzieś tak 2800 lat p.n.e. Prastare wspaniałe słoneczne zegary uprościły ludziom życie przez wskazywanie należytej godziny.
Chiński twórca-astronom sługa dworu Tang, wykonał wraz ze swym kompanem ( buddystą – mnichem Yi Xingiem ), mechaniczny czasomierz w formie zegarka wodnego.  Zegar był w pewnym sensie narzędziem astronomicznym, który miał za zadanie szacować godziny i kwadranse, alarmując ich upływ odgłosami bijących dzwoneczków i stukających bębnów.
Nowy chronometr astronomiczny odkrył kolejny azjatycki twórca pewny Song Su, jednak stało się to dopiero w roku 1090 naszej ery. Kreator o jakim mowa był wspaniałym fizykiem i nowatorem. Zbudował 12 metrową strażnicę zegarową w przepięknym miasteczku Kaifeng. Sporo zakonników odwiedzało azjatyckie metropolie i nasycało się obrazem świetnie zaprojektowanych chronometrów poruszanych  automatycznie, gdy Europa cały czas rozumowała iż Azjaci używają dalej chronometrów słonecznych. Na lądzie europejskim kolumny zegarowe powstały później niż w Chinach. Jednym z przykładów europejskiego wodnego zegara jest ten w stolicy Niemiec w Berlinie.
W roku 1364 narodził się drobiazgowy plan działania mechanizmu zegarowego. Utworzył go Pan Giovanni de Dondi. Później w roku 1510 niejaki Peter Henlein, utworzył kieszonkowy zegarek. W roku 1676 wynalazca Daniel Quare, jako pierwszy wdrożył w zegarku wskazówki minutowe, a po czterech latach wskazówki sekundowe. Ręczne rodzaje zegarów pojawiły się nie wcześniej a w roku 1810. Zostały odkryte i wprowadzone na rynek przez szwajcarską fabrykę Breguet. Przedsiębiorstwo funkcjonuje do dziś i ma się doskonale jeżeli chodzi o rynek zegarmistrzowski.
Utworzenie zegarka kwarcowego w 1927 roku, rozgromiło rynek i kwarcowe zegarki okazały się znacznie bardziej dokładniejsze w pomiarach aniżeli chronometry maszynowe. Na dzisiejsze czasy producenci zegarków produkują  zegarki kwarcowe wzmacniane bateryjką o sporej żywotności. Najbardziej popularne i wszechstronne są zegarki casio, które zdominowały rynek i przyczyniły się do rozwoju technologicznego. Dumam że dwudziesty pierwszy wiek wciąż nieraz zaszokuje jeśli chodzi o transformacje zegarków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *